Jakie opony letnie wybrać?

Jakie opony letnie wybrać?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Dla każdego dobra opona oznacza co innego. Jak trafiam na klienta, który pyta „Jakie opony Pan poleca?” odpowiadam pytaniem „Ile Pan chce wydać na opony?”. Komuś kto szuka opony 205/55R16 za maksymalnie 700/800 złotych za komplet nie powiem, że polecam Michelina, bo reszta jest słaba. Pójdzie gdzieś indziej i na to samo pytanie usłyszy odpowiedź „firma X jest bardzo dobra, kosztuje 198 zł za sztukę, nie ma co przepłacać”. Oczywiście kupi w tym drugim miejscu.

Przechodząc do konkretów. Szukając opon warto założyć sobie konkretny budżet i szukać opon odpowiednich do budżetu. Ja wybierając opony z średniej lub wyższej półki. Uważam, że opony budżetowe są dobre dla kogoś kto mało jeździ. Zawsze wnikliwe porównuję cenę, parametry, klasę i wybieram to, co uważam za najlepsze. Szukając opon na lato (mam 205/55R16 więc będę pisał o tym rozmiarze) przejrzałem sobie 3 różne testy z 2018 roku i wyciągnąłem kilka wniosków. Michelin, Continental, Bridgestone, Dunlop zawsze w czołówce. Hankook w każdym teście na 5 miejscu. Vredestrein, który określany jest jako premium okupuje końcowe lokaty – ciekawe.

Ładnie wygląda ta opona. Wybaczcie za to „profesjonalne” wykadrowanie. Robiąc zdjęcie nie myślałem, że gdziekolwiek je wstawię.

Jaką więc oponę wybrać? Spójrzcie na parametry. Dają spory pogląd na to z jaką oponą mamy do czynienia. Uważam, że jeżdżąc głównie w mieście warto skupić się przede wszystkim na cenie i klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Poziom hałasu i opory toczenia nie mają żadnego znaczenia w tym przypadku. Patrząc na te 2 parametry mamy łatwy wybór. Zakładamy sobie budżet np. 200 zł na oponę i szukamy takiej, która ma najwyższą klasę przyczepności na mokrym – prosty wybór.

W innych sposobach eksploatacji już nie jest tak łatwo. Musimy zdecydować co jest dla nas ważniejsze. Cena, przyczepność czy hałas. Dla mnie liczy się głównie bezpieczeństwo, więc ja wybiorę taką, która ma najlepszą klasę przyczepności i dobrze wypada w różnych testach. Cena też będzie ważna, ale nie najważniejsza. Chyba, że cena jest dla was nieważna, wtedy też łatwo wybrać najlepszą oponę, bo w każdym teście w czołówce są te same marki.

Szukałem informacji jak czytać etykiety opon, ale różnią się one od siebie w różnych źródłach. Nie skuszę się na podsumowanie tego. Mogę napisać tylko tyle, że warto na to patrzeć. Ciężko jest podać konkretne dane, bo opieram się na różnych źródłach, a te nie są jednoznaczne. Tak jak pisałem na początku – jednoznacznie nie potrafię napisać jaką konkretnie oponę wybrać. Proponuję wybrać 3 najważniejsze dla nas parametry i je sobie uszeregować. W moim przypadku będzie to:

  1. Przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni (do ustalenia z testów)
  2. Poziom hałasu
  3. Cena

Ja mam swojego faworyta, a wy?

Close Menu