Sposób na niższe zużycie paliwa. Eco-driving
Moje średnie spalanie z dystansu niemal 12000 kilometrów. Nieźle?

Sposób na niższe zużycie paliwa. Eco-driving

Ograniczenie zużycia paliwa poprzez eco-driving to moim zdaniem jeden z lepszych sposobów na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

1. Wyjmij zbędny balast z bagażnika. Masa pojazdu ma wpływ na spalanie. Często w bagażniku wozimy zupełnie niepotrzebne rzeczy, które zwiększają masę całkowitą pojazdu, a tym samym spalanie. Nie są to duże wartości aczkolwiek mają swój wpływ na zużycie paliwa.

2. Zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach. Każdy kierowca powinien regularnie kontrolować ciśnienie w ogumieniu, jednak w praktyce robi to zdecydowanie mniejsza część  zmotoryzowanych. Możemy to zrobić na większości stacji benzynowych. Zbyt niskie ma negatywny wpływ na zużycie paliwa, hałas, prowadzenie auta a także na zużycie opon. Właściwie ciśnienie to niższe oszczędność pieniędzy i większy komfort prowadzenia. 

3. Przewidujmy sytuację na drodze. Samochód zużywa najwięcej paliwa podczas przyspieszania. Dbając o płynność jazdy możemy być pewni, że średnie zużycie spadnie. Hamowanie silnikiem odpowiednio wcześniej przed skrzyżowaniem, trzymanie się ograniczeń prędkości, unikanie niepotrzebnych, zbyt gwałtownych przyspieszeń w sytuacji gdy wiemy, że za kilkaset metrów musimy hamować. To wszystko ma wpływ na płynność jazdy, a tym samym zużycie paliwa.

4. Odpowiednie dobieranie biegów. Sprawny kierowca szybko zorientuje się w jakim zakresie obrotów silnik jego samochodu pracuje najbardziej optymalnie i tym samym dobierze odpowiednie przełożenie. Ogólnie na początek przygody z eco jazdą można przyjąć, że biegi zmieniamy w granicach 2200-2500 obr./min w silniku diesla i 2700-3000  obr./min w silniku benzynowym. Z czasem sami się zorientujemy kiedy zmieniać biegi, żeby osiągnąć niższe zużycie paliwa. Ważne jest również unikanie zbyt niskich obrotów przy których silnik zaczyna się „dławić”, wtedy również zużywa więcej paliwa. Pamiętajmy więc, żeby korzystać z optymalnych obrotów silnika.

5. Wyposażenie i odbiorniki prądu. Włączona klimatyzacja, włączone podgrzewanie foteli, lusterek, szyb, ładowanie telefonu, włączone światła, radio. To wszystko ma wpływ na zużycie prądu, a tym samym paliwa. Ze świateł zrezygnować nie możemy, bo są wymagane przepisami, ale z klimatyzacji, podgrzewania foteli czy też tylnej szyby czasami można zrezygnować.

6. Rozgrzewanie silnika na postoju. Najlepiej z punktu widzenia ekonomii i trwałości silnika ruszać niemal od razu po uruchomieniu. Podczas jazdy silnik nagrzeje się zdecydowanie szybciej niż na postoju. Tym samym szybciej osiągnie właściwą temperaturę pracy i zużyje mniej paliwa. Do czasu osiągnięcia właściwej temperatury należy jechać bardziej łagodnie niż zazwyczaj.

To tylko podstawy eco-drivingu. Osobiście największą wagę przywiązuje do ciśnienia w oponach, płynności jazdy i odpowiedniego dobierania przełożeń. Moim zdaniem mają na największy wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa.

Pochwalcie się w komentarzach jaki wynik udało wam się wykręcić 🙂

Close Menu